Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kost- och idrottsvetenskap

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kost- och idrottsvetenskap
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 7, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 5, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2048
Webbplats: www.iki.gu.se
Epost: iki@ped.gu.se

Prefekt: Claes Annerstedt

Om enheten

Institutionen för kost- och idrottsvetenskap (IKI) har en helhetssyn på människans möte med mat och måltider respektive idrott och fysisk aktivitet.

Vi finns i två byggnader: Pedagogen Hus C och Hus Idrottshögskolan.
IKI vill genom forskning och utbildning ge förutsättningar till god hälsa och hållbar utveckling. Inom kostvetenskap är kostvanor, måltider, kostens betydelse för folkhälsan samt ledarskap och organisation i restauranger och storhushåll centrala teman. Idrottsvetenskap omfattar ett brett spektrum av fysiska aktiviteter, från motion och hälsofostran till tävlings- och elitidrott.

Vid IKI finns även ett laboratorium för tillämpad forskning - Center for Health and Performance, CHP. Detta är beläget i Idrottshögskolans lokaler.

Senaste publikationer

Cohort Profile: The INTERGENE Study.
Kirsten Mehlig, Christina Berg, Lena Björck, Fredrik Nyberg, Anna-Carin Olin et al.
International journal of epidemiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tracking of pedometer-determined physical activity. A 16 year follow-up study
Anders Raustorp, Andreas Fröberg
Journal of Physical Activity and Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perspective: An extension of the STROBE statement for observational studies in nutritional epidemiology (STROBE-nut): Explanation and elaboration
Agneta Hörnell, Christina Berg, Elisabet Forsum, Christel Larsson, Emily Sonestedt et al.
Advances in Nutrition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The influence of foot strike and speed on the validity of inertial sensors to analyse rearfoot kinematics during running
J. Gaudel, Daniel Koska, C. Maiwald
Footwear Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adolescents’ voices concerning facilitators of physical activity
Linus Jonsson, Christina Berg, Christel Larsson, Peter Korp, Eva-Carin M Lindgren
Abstract Book. ISBNPA 2017, Victoria, British Columbia, International Society of Behavioral Nutrition and Physical Activity, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reproducibility of rearfoot kinematics measured with inertial sensors during outdoor running on different surfaces
J. Gaudel, Daniel Koska, C. Maiwald
Footwear Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

People in Contexts
Natalie Barker-Ruchti, Astrid Schubring
Routledge Handbook of Physical Cultural Studies, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

“If it’s not Iron it’s Iron f*cking biggest Ironman”: personal trainers’ views on health norms, orthorexia and deviant behaviours.
Linn Håman, Eva-Carin M Lindgren, Hillevi Prell
International Journal of Qualitative Studies on Health and Well-being, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Children’s stories about team selection: a discourse analysis
Eva-Carin M Lindgren, Cathrine Hildingh, Susanne Linner (Extern) Linnér
Leisure Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trends in Adolescent Overweight Perception and Its Association With Psychosomatic Health 2002–2014: Evidence From 33 Countries
Ross Whitehead, Christina Berg, Alina Cosma, Inese Gobina, Eimear Keane et al.
Journal of Adolescent Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 83

Namn Titel Telefon E-post
Alguren, Beatrix Universitetslektor 031-786 4218 beatrix.alguren@gu.se
Andersson, Åsa Doktorand asa.andersson.2@gu.se
Annerstedt, Claes Professor, Prefekt 031-786 2055 claes.annerstedt@ped.gu.se
Arvidson, Elin Doktorand/​projektass elin.arvidson@vgregion.se
Arvidsson, Daniel Universitetslektor, biträdande, Fysisk aktivitetsmätning och nutrition daniel.arvidsson@gu.se
Barker, Dean Universitetslektor 031-786 2141 dean.barker@gu.se
Barker-Ruchti, Natalie Universitetslektor, Associate professor coordination of and teaching in sports coaching program SCoP... 031-786 2467 natalie.barker@gu.se
Bengtsson, Christer Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 3201 christer.bengtsson@gu.se
Berg, Christina Professor, kostvetenskap 031-786 4207 christina.berg@ped.gu.se
Bergentoft, Helene Doktorand 031-786 4228 helene.bergentoft@gu.se
Berglén, Sofia Ekonom 031-786 2437 sofia.berglen@gu.se
Bergman, Claes Universitetslektor claes.bergman@ped.gu.se
Björklund, Bodil Universitetsadjunkt 031-786 2464 bodil.bjorklund@ped.gu.se
Bondesson, Erik Universitetsadjunkt 031-786 2392 erik.bondesson@gu.se
Bowen, Sarah Gästforskare sarah.bowen@gu.se
Dohlsten, John Doktorand/​projektass john.dohlsten@gu.se
Düring, Sofie Studentmedarbetare sofie.during@gu.se
Edin, Fredrik Forskningslaborant 031-786 4206 fredrik.edin@gu.se
Edström, Lars Universitetsadjunkt 031-786 2140 lars.edstrom@ped.gu.se
Folcker, Catrine Universitetsadjunkt, Dietist 031-786 4234 catrine.folcker@gu.se
Fransson, Dan Doktorand 0763-931800 dan.fransson@gu.se
Fröberg, Andreas Doktorand 031-786 2149 andreas.froberg@gu.se
Gisslevik, Emmalee Doktorand 031-786 4220 emmalee.gisslevik@gu.se
Grahn, Karin Universitetslektor, idrott, utbildning, genusfrågor 031-786 2072 karin.grahn@ped.gu.se
Grahn, Karin Universitetslektor, Studierektor 031-786 2072 karin.grahn@ped.gu.se
Grau, Stefan Professor 031-786 6535 stefan.grau@gu.se
Gripeteg, Lena Universitetslektor 031-786 4189 lena.gripeteg@ped.gu.se
Gullstrand, Lennart Universitetslektor lennart.gullstrand@gu.se
Gustafsson, Mikael Forskningslaborant mikael.gustafsson@gu.se
Hausken, Solveig E.s. Doktorand 031-786 2481 solveig.sand.hausken@gu.se
Helgegren, Hannah Doktorand hannah.helgegren@gu.se
Hillman, Peo Universitetsadjunkt 031-786 6753 peo.hillman@gu.se
Hils, Rebekka Studentmedarbetare rebekka.hils.2@gu.se
Holmberg, Christopher Doktorand 031-786 4295 christopher.holmberg@gu.se
Holmlid, Kristina Webbredaktör 031-786 4226 kristina.holmlid@gu.se
Johannesson, Elias Statistiker elias.johannesson@gu.se
Jonsdottir, Ingibjörg Professor adjungerad 0703-052891 ingibjorg.jonsdottir@vgregion.se
Jonsson, Linus Doktorand 031-786 2375 linus.jonsson@gu.se
Jungmalm, Jonatan Doktorand 0706-585998 jonatan.jungmalm@gu.se
Korp, Peter Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2176 peter.korp@ped.gu.se
Kougioumtzis, Konstantin Universitetslektor konstantin.kougioumtzis@gu.se
Larsson, Christel Professor 031-786 6511 christel.larsson@gu.se
Lignell, Erik Doktorand erik.lignell@gu.se
Lind, Jenny Universitetsadjunkt jenny.lind@gu.se
Lindgren, Eva-Carin Professor 031-786 4228 eva-carin.lindgren@gu.se
Lindh, Jacob Universitetsadjunkt, Humanbiologi 031-786 2850 jacob.lindh@ped.gu.se
Lindh, Jacob Doktorand 031-786 2850 jacob.lindh@ped.gu.se
Lindinger, Stefan Universitetslektor 031-786 3554 stefan.lindinger.2@gu.se
Lundberg Zachrisson, Andreas Doktorand 0761-854420 andreas.lundberg.zachrisson@gu.se
Lööf, Anne-Lee Studievägledare 031-786 4201 anne-lee.loof@gu.se

Visar 1 - 50 av 83

Visar 1 - 10 av 618

2017

Cohort Profile: The INTERGENE Study.
Kirsten Mehlig, Christina Berg, Lena Björck, Fredrik Nyberg, Anna-Carin Olin et al.
International journal of epidemiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tracking of pedometer-determined physical activity. A 16 year follow-up study
Anders Raustorp, Andreas Fröberg
Journal of Physical Activity and Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perspective: An extension of the STROBE statement for observational studies in nutritional epidemiology (STROBE-nut): Explanation and elaboration
Agneta Hörnell, Christina Berg, Elisabet Forsum, Christel Larsson, Emily Sonestedt et al.
Advances in Nutrition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The influence of foot strike and speed on the validity of inertial sensors to analyse rearfoot kinematics during running
J. Gaudel, Daniel Koska, C. Maiwald
Footwear Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adolescents’ voices concerning facilitators of physical activity
Linus Jonsson, Christina Berg, Christel Larsson, Peter Korp, Eva-Carin M Lindgren
Abstract Book. ISBNPA 2017, Victoria, British Columbia, International Society of Behavioral Nutrition and Physical Activity, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reproducibility of rearfoot kinematics measured with inertial sensors during outdoor running on different surfaces
J. Gaudel, Daniel Koska, C. Maiwald
Footwear Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

People in Contexts
Natalie Barker-Ruchti, Astrid Schubring
Routledge Handbook of Physical Cultural Studies, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

“If it’s not Iron it’s Iron f*cking biggest Ironman”: personal trainers’ views on health norms, orthorexia and deviant behaviours.
Linn Håman, Eva-Carin M Lindgren, Hillevi Prell
International Journal of Qualitative Studies on Health and Well-being, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Children’s stories about team selection: a discourse analysis
Eva-Carin M Lindgren, Cathrine Hildingh, Susanne Linner (Extern) Linnér
Leisure Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trends in Adolescent Overweight Perception and Its Association With Psychosomatic Health 2002–2014: Evidence From 33 Countries
Ross Whitehead, Christina Berg, Alina Cosma, Inese Gobina, Eimear Keane et al.
Journal of Adolescent Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 618

Sidansvarig: Webbredaktör IKI|Sidan uppdaterades: 2017-09-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?