Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kost- och idrottsvetenskap

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kost- och idrottsvetenskap
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 7, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 5, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2048
Webbplats: www.iki.gu.se
Epost: iki@ped.gu.se

Prefekt: Claes Annerstedt

Om enheten

Institutionen för kost- och idrottsvetenskap (IKI) har en helhetssyn på människans möte med mat och måltider respektive idrott och fysisk aktivitet.

Vi finns i två byggnader: Pedagogen Hus C och Hus Idrottshögskolan.
IKI vill genom forskning och utbildning ge förutsättningar till god hälsa och hållbar utveckling. Inom kostvetenskap är kostvanor, måltider, kostens betydelse för folkhälsan samt ledarskap och organisation i restauranger och storhushåll centrala teman. Idrottsvetenskap omfattar ett brett spektrum av fysiska aktiviteter, från motion och hälsofostran till tävlings- och elitidrott.

Vid IKI finns även ett laboratorium för tillämpad forskning - Center for Health and Performance, CHP. Detta är beläget i Idrottshögskolans lokaler.

Senaste publikationer

Identification of basic tastes in foods before and after training among 4-6 year old children - a pilot study
Mia Prim, Emma Magnusson, Karin Wendin
10th International Conference on Culinary Arts and Sciences Proceedings, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Eat’em or not? Insects as a Culinary Delicacy
Karin Wendin, Maud Langton, Cecilia Norman, Sarah Forsberg, Fredrik Davidsson et al.
10th International Conference on Culinary Arts and Sciences Proceedings, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Metoder för att minska stillasittande
Andreas Fröberg, Anders Raustorp
Fysioterapi, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Job satisfaction among Swedish mental health nursing personnel: Revisiting the two-factor theory
Christopher Holmberg, Jino Caro, Iwona Sobis
International Journal of Mental Health Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Body dissatisfaction in women’s artistic gymnastics: A longitudinal study of psychosocial indicators
Clara Mockdece Neves, Juliana Fernandes Filgueiras Meireles, Pedro Henrique Berbert de Carvalho, Astrid Schubring, Natalie Barker-Ruchti et al.
Journal of Sports Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term problems influencing health-related quality of life after road traffic injury – Differences between bicyclists and car occupants
Maria Ohlin, Hans-Yngve Berg, Anders Lie, Beatrix Algurén
Journal of Transport & Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In defence of white privilege: Physical education teachers’ understandings of their work in culturally diverse schools
Dean Barker
Sport, Education and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mobile-based intervention intended to stop obesity in preschool-aged children: the MINISTOP randomized controlled trial
C. D. Nystrom, S. Sandin, P. Henriksson, H. Henriksson, Y. Trolle-Lagerros et al.
American Journal of Clinical Nutrition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 73

Namn Titel Telefon E-post
Ahlnér, Stina Utbildningshandläggare 031-786 4232 stina.ahlner@gu.se
Alguren, Beatrix Universitetslektor 031-786 4218 beatrix.alguren@gu.se
Annerstedt, Claes Professor, Prefekt 031-786 2055 claes.annerstedt@ped.gu.se
Arvidson, Elin Doktorand/​projektass elin.arwidsson@gu.se
Arvidsson, Daniel Universitetslektor, biträdande, Fysisk aktivitetsmätning och nutrition daniel.arvidsson@gu.se
Barker, Dean Universitetslektor 031-786 2141 dean.barker@gu.se
Barker-Ruchti, Natalie Universitetslektor, Associate professor coordination of and teaching in sports coaching program SCoP... 031-786 2467 natalie.barker@gu.se
Bengtsson, Christer Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 3201 christer.bengtsson@gu.se
Berg, Christina Universitetslektor, kostvetenskap 031-786 4207 christina.berg@ped.gu.se
Bergentoft, Helene Doktorand 031-786 2481 helene.bergentoft@gu.se
Berglén, Sofia Ekonom 031-786 2437 sofia.berglen@gu.se
Björklund, Bodil Universitetsadjunkt 031-786 2464 bodil.bjorklund@ped.gu.se
Bucht, Catharina Kommunikatör 031-786 2392 catharina.bucht@gu.se
Dohlsten, John Doktorand/​projektass john.dohlsten@gu.se
Düring, Sofie Studentmedarbetare sofie.during@gu.se
Edin, Fredrik Forskningslab 031-786 4206 fredrik.edin@gu.se
Edström, Lars Universitetsadj 031-786 2140 lars.edstrom@ped.gu.se
Folcker, Catrine Universitetsadj, Dietist 031-786 4234 catrine.folcker@gu.se
Fransson, Dan Doktorand 0763-931800 dan.fransson@gu.se
Fröberg, Andreas Doktorand 031-786 2149 andreas.froberg@gu.se
Gisslevik, Emmalee Doktorand 031-786 4220 emmalee.gisslevik@gu.se
Grahn, Karin Universitetslektor, idrott, utbildning, genusfrågor 031-786 2072 karin.grahn@ped.gu.se
Grau, Stefan Professor 031-786 6535 stefan.grau@gu.se
Gripeteg, Lena Universitetslektor 031-786 4189 lena.gripeteg@ped.gu.se
Gullstrand, Lennart Universitetslektor lennart.gullstrand@gu.se
Gustafsson, Mikael Forskningslaborant mikael.gustafsson@gu.se
Hansén, Johan Administrativ chef, inst 031-786 4200 johan.hansen.2@gu.se
Hausken, Solveig E.S. Doktorand solveig.sand.hausken@gu.se
Helgegren, Hannah Doktorand hannah.helgegren@gu.se
Hillman, Peo Universitetsadjunkt 031-786 6753 peo.hillman@gu.se
Hils, Rebekka Studentmedarbetare rebekka.hils.2@gu.se
Holmberg, Christopher Doktorand 031-786 4295 christopher.holmberg@gu.se
Johannesson, Elias Statistiker elias.johannesson@gu.se
Jonsdottir, Ingibjörg Professor, adjungerad 0703-052891 inga.jonsdottir@stressmedicin.com
Jonsson, Linus Doktorand 031-786 2375 linus.jonsson@gu.se
Jungmalm, Jonatan Doktorand 0706-585998 jonatan.jungmalm@gu.se
Korp, Peter Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2176 peter.korp@ped.gu.se
Kougioumtzis, Konstantin Universitetslektor 031-786 2640 konstantin.kougioumtzis@gu.se
Larsson, Christel Professor 031-786 6511 christel.larsson@gu.se
Lind, Jenny Universitetsadjunkt jenny.lind@gu.se
Lindgren, Eva-Carin Professor 031-786 4228 eva-carin.lindgren@gu.se
Lindh, Jacob Universitetsadjunkt, Humanbiologi 031-786 2850 jacob.lindh@ped.gu.se
Lindh, Jacob Doktorand 031-786 2850 jacob.lindh@ped.gu.se
Lundberg Zachrisson, Andreas Doktorand 0761-854420 andreas.lundberg.zachrisson@gu.se
Malaza-Axunger, Sibongile Universitetsadj 031-786 2640 sibongile.axunger@gu.se
Mattsson, Ann-Christine Personaladministratör 031-786 2143 ann-christine.mattsson@gu.se
Mcgarvie, Sara Universitetsadjunkt, adjungerad sara.mcgarvie@ped.gu.se
Mohr, Magni Forskare magni.mohr@gu.se
Niemi, Pia Ekonomibiträde 031-786 4230 pia.niemi@ped.gu.se
Nilsson, Madeleine Forskningsingenjör madeleine.nilsson.3@gu.se

Visar 1 - 50 av 73

Visar 1 - 10 av 596

2017

Identification of basic tastes in foods before and after training among 4-6 year old children - a pilot study
Mia Prim, Emma Magnusson, Karin Wendin
10th International Conference on Culinary Arts and Sciences Proceedings, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Eat’em or not? Insects as a Culinary Delicacy
Karin Wendin, Maud Langton, Cecilia Norman, Sarah Forsberg, Fredrik Davidsson et al.
10th International Conference on Culinary Arts and Sciences Proceedings, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Metoder för att minska stillasittande
Andreas Fröberg, Anders Raustorp
Fysioterapi, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Job satisfaction among Swedish mental health nursing personnel: Revisiting the two-factor theory
Christopher Holmberg, Jino Caro, Iwona Sobis
International Journal of Mental Health Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Body dissatisfaction in women’s artistic gymnastics: A longitudinal study of psychosocial indicators
Clara Mockdece Neves, Juliana Fernandes Filgueiras Meireles, Pedro Henrique Berbert de Carvalho, Astrid Schubring, Natalie Barker-Ruchti et al.
Journal of Sports Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term problems influencing health-related quality of life after road traffic injury – Differences between bicyclists and car occupants
Maria Ohlin, Hans-Yngve Berg, Anders Lie, Beatrix Algurén
Journal of Transport & Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In defence of white privilege: Physical education teachers’ understandings of their work in culturally diverse schools
Dean Barker
Sport, Education and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mobile-based intervention intended to stop obesity in preschool-aged children: the MINISTOP randomized controlled trial
C. D. Nystrom, S. Sandin, P. Henriksson, H. Henriksson, Y. Trolle-Lagerros et al.
American Journal of Clinical Nutrition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 596

Sidansvarig: Webbredaktör IKI|Sidan uppdaterades: 2017-06-08
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?