Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kost- och idrottsvetenskap

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kost- och idrottsvetenskap
Box 300
40530 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 7, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 5, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2048
Webbplats: www.iki.gu.se
Epost: iki@ped.gu.se

Prefekt: Claes Annerstedt

Om enheten

Institutionen för kost- och idrottsvetenskap (IKI) har en helhetssyn på människans möte med mat och måltider respektive idrott och fysisk aktivitet.

Vi finns i två byggnader: Pedagogen Hus C och Hus Idrottshögskolan.
IKI vill genom forskning och utbildning ge förutsättningar till god hälsa och hållbar utveckling. Inom kostvetenskap är kostvanor, måltider, kostens betydelse för folkhälsan samt ledarskap och organisation i restauranger och storhushåll centrala teman. Idrottsvetenskap omfattar ett brett spektrum av fysiska aktiviteter, från motion och hälsofostran till tävlings- och elitidrott.

Senaste publikationer

Children’s stories about team selection: a discourse analysis
Eva-Carin M Lindgren, Cathrine Hildingh, Susanne Linner (Extern) Linnér
Leisure Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pubertal height gain is inversely related to peak BMI in childhood.
Anton Holmgren, Aimon Niklasson, Andreas F M Nierop, Lars Gelander, A Stefan Aronson et al.
Pediatric research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mechanisms in Self-Determined Exercise Motivation: Effects of a Theory Informed Pilot Intervention
Anna Karin Weman-Josefsson, Kristina Fröberg, Sara Karlsson, Magnus Lindwall
Current psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combinations of epoch durations and cut-points to estimate sedentary time and physical activity among adolescents
Andreas Fröberg, Christina Berg, Christel Larsson, Cecilia Boldemann, Anders Raustorp
Measurement in Physical Education and Exercise Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

People in Contexts
Natalie Barker-Ruchti, Astrid Schubring
Routledge Handbook of Physical Cultural Studies, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Trends in Adolescent Overweight Perception and Its Association With Psychosomatic Health 2002–2014: Evidence From 33 Countries
Ross Whitehead, Christina Berg, Alina Cosma, Inese Gobina, Eimear Keane et al.
Journal of Adolescent Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Job satisfaction among Swedish mental health nursing personnel: Revisiting the two-factor theory
Christopher Holmberg, Jino Caro, Iwona Sobis
International Journal of Mental Health Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growing up and speaking out: Female gymnasts' rights in an ageing sport
Georgia Cervin, Roslyn Kerr, Natalie Barker-Ruchti, Astrid Schubring, Myrian Nunomura
Annals of Leisure Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Modelling the effect on injuries and fatalities when changing mode of transport from car to bicycle
P. Nilsson, H. Stigson, Maria Ohlin, J. Strandroth
Accident Analysis and Prevention, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 75

Namn Titel Telefon E-post
Ahlnér, Stina Utbildningshandläggare 031-786 4232 stina.ahlner@gu.se
Alguren, Beatrix Universitetslektor 031-786 4218 beatrix.alguren@gu.se
Annerstedt, Claes Professor, Prefekt 031-786 2055 claes.annerstedt@ped.gu.se
Arvidson, Elin Doktorand/​projektass, Doktorand i idrottsvetenskap med anställning vid Västra Götalandsregionen elin.arwidsson@gu.se
Arvidsson, Daniel Universitetslektor, biträdande, Fysisk aktivitetsmätning och nutrition daniel.arvidsson@gu.se
Barker, Dean Universitetslektor 031-786 2141 dean.barker@gu.se
Barker-Ruchti, Natalie Universitetslektor, Associate professor coordination of and teaching in sports coaching program SCoP... 031-786 2467 natalie.barker@gu.se
Bengtsson, Christer Universitetsadjunkt 031-786 3201 christer.bengtsson@gu.se
Berg, Christina Universitetslektor, kostvetenskap, undervisning, forskning 031-786 4207 christina.berg@ped.gu.se
Bergentoft, Helene Doktorand 031-786 2481 helene.bergentoft@gu.se
Berglén, Sofia Ekonom 031-786 2437 sofia.berglen@gu.se
Bergman, Claes Universitetslektor claes.bergman@ped.gu.se
Bergmasth, Mikael Universitetslektor mikael.bergmasth@gu.se
Björklund, Bodil Universitetsadjunkt 031-786 2464 bodil.bjorklund@ped.gu.se
Bucht, Catharina Kommunikatör 031-786 2392 catharina.bucht@gu.se
Dohlsten, John Doktorand/​projektass, Doktorand i idrottsvetenskap med anställning vid Göteborgs Friidrottsförbund john.dohlsten@gu.se
Düring, Sofie Studentmedarbetare sofie.during@gu.se
Edin, Fredrik Forskningslab 031-786 4206 fredrik.edin@gu.se
Edström, Lars Universitetsadj, Lärare för blivande idrottslärare 031-786 2140 lars.edstrom@ped.gu.se
Folcker, Catrine Universitetsadj, Dietist 031-786 4234 catrine.folcker@gu.se
Fransson, Dan Doktorand 0763-931800 dan.fransson@gu.se
Fröberg, Andreas Doktorand 031-786 2149 andreas.froberg@gu.se
Gisslevik, Emmalee Doktorand 031-786 4220 emmalee.gisslevik@gu.se
Grahn, Karin Universitetslektor, idrott, utbildning, genusfrågor 031-786 2072 karin.grahn@ped.gu.se
Grau, Stefan Professor 031-786 6535 stefan.grau@gu.se
Gripeteg, Lena Universitetslektor 031-786 4189 lena.gripeteg@ped.gu.se
Gullstrand, Lennart Universitetslektor lennart.gullstrand@gu.se
Gustafsson, Mikael Studentmedarbetare mikael.gustafsson@gu.se
Hansén, Johan Administrativ chef, inst 031-786 4200 johan.hansen.2@gu.se
Hausken, Solveig E.S. Doktorand solveig.sand.hausken@gu.se
Helgegren, Hannah Doktorand hannah.helgegren@gu.se
Hillman, Peo Universitetsadjunkt, Coaching, ledarskap 031-786 6753 peo.hillman@gu.se
Hils, Rebekka Studentmedarbetare rebekka.hils.2@gu.se
Holmberg, Christopher Doktorand 031-786 4295 christopher.holmberg@gu.se
Johannesson, Elias Statistiker elias.johannesson@gu.se
Jonsdottir, Ingibjörg Professor, adjungerad 0703-052891 inga.jonsdottir@stressmedicin.com
Jonsson, Linus Doktorand 031-786 2375 linus.jonsson@gu.se
Jungmalm, Jonatan Doktorand, Doktorand i idrottsvetenskap 0706-585998 jonatan.jungmalm@gu.se
Korp, Peter Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2176 peter.korp@ped.gu.se
Kougioumtzis, Konstantin Universitetslektor 031-786 2640 konstantin.kougioumtzis@gu.se
Larsson, Christel Professor 031-786 6511 christel.larsson@gu.se
Lind, Jenny Universitetsadjunkt jenny.lind@gu.se
Lindgren, Eva-Carin Universitetslektor 031-786 4228 eva-carin.lindgren@gu.se
Lindh, Jacob Universitetsadjunkt, Humanbiologi, Undervisning och forskning inom Idrottsvetenskap 031-786 2850 jacob.lindh@ped.gu.se
Lindh, Jacob Doktorand 031-786 2850 jacob.lindh@ped.gu.se
Lundberg Zachrisson, Andreas Doktorand 0761-854420 andreas.lundberg.zachrisson@gu.se
Malaza-Axunger, Sibongile Universitetsadj 031-786 2640 sibongile.axunger@gu.se
Mattsson, Ann-Christine Personaladministratör, Personal/​forskningsadministration 031-786 2143 ann-christine.mattsson@gu.se
Mohr, Magni Forskare magni.mohr@gu.se
Niemi, Pia Ekonomibiträde 031-786 4230 pia.niemi@ped.gu.se

Visar 1 - 50 av 75

Visar 1 - 10 av 570

2017

Children’s stories about team selection: a discourse analysis
Eva-Carin M Lindgren, Cathrine Hildingh, Susanne Linner (Extern) Linnér
Leisure Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pubertal height gain is inversely related to peak BMI in childhood.
Anton Holmgren, Aimon Niklasson, Andreas F M Nierop, Lars Gelander, A Stefan Aronson et al.
Pediatric research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mechanisms in Self-Determined Exercise Motivation: Effects of a Theory Informed Pilot Intervention
Anna Karin Weman-Josefsson, Kristina Fröberg, Sara Karlsson, Magnus Lindwall
Current psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combinations of epoch durations and cut-points to estimate sedentary time and physical activity among adolescents
Andreas Fröberg, Christina Berg, Christel Larsson, Cecilia Boldemann, Anders Raustorp
Measurement in Physical Education and Exercise Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

People in Contexts
Natalie Barker-Ruchti, Astrid Schubring
Routledge Handbook of Physical Cultural Studies, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Trends in Adolescent Overweight Perception and Its Association With Psychosomatic Health 2002–2014: Evidence From 33 Countries
Ross Whitehead, Christina Berg, Alina Cosma, Inese Gobina, Eimear Keane et al.
Journal of Adolescent Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Job satisfaction among Swedish mental health nursing personnel: Revisiting the two-factor theory
Christopher Holmberg, Jino Caro, Iwona Sobis
International Journal of Mental Health Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growing up and speaking out: Female gymnasts' rights in an ageing sport
Georgia Cervin, Roslyn Kerr, Natalie Barker-Ruchti, Astrid Schubring, Myrian Nunomura
Annals of Leisure Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Modelling the effect on injuries and fatalities when changing mode of transport from car to bicycle
P. Nilsson, H. Stigson, Maria Ohlin, J. Strandroth
Accident Analysis and Prevention, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 570

Sidansvarig: Catharina Bucht|Sidan uppdaterades: 2016-03-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?