Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kost- och idrottsvetenskap

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kost- och idrottsvetenskap
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 7, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 5, 411 20 Göteborg

Fax: 031-786 2048
Webbplats: www.iki.gu.se
Epost: iki@ped.gu.se

Prefekt: Frode Slinde

Gå till personallistan

Fler kontaktuppgifter

Institutionens lokaler finns i två byggnader:

  • Pedagogen Hus C, Läroverksgatan 5 
  • Hus Idrottshögskolan, Skånegatan 14 B 

Ledning, administrativ personal, ombud,  representanter och extern personal i samarbete med IKI

Ledning

Prefekt
Frode Slinde
Rum: C1 35, Pedagogen hus C
E-post: frode.slinde@gu.se
Tel: 031-786 4220

Proprefekt
Anders Raustorp
Rum: C2 12, Pedagogen hus C
E-post: anders.raustorp@gu.se
Tel: 070- 811 8706

Vice-prefekt med ansvar för forskning
Daniel Arvidsson
Hus Idrottshögskolan
E-post: daniel.arvidsson@gu.se
Tel: 070- 744 4164

Vice-prefekt med ansvar för utbildning
Lena Gripeteg
E-post: lena.gripeteg@ped.gu.se
Tel: 031-786 4189

Administrativ chef
Mattias Zackrisson
Rum: C 128, Pedagogen hus C
Tel: 031-786 4200
E-post: mattias.zackrisson@gu.se

Studierektor forskarutbildning
Anders Raustorp
Rum: C2 12, Pedagogen hus C
Tel: 031-786 4205
E-post: anders.raustorp@ped.gu.se

Studierektor kostvetenskap
Annica Strandh Johansson
Rum: C2 34a, Pedagogen hus C
Tel: 031-786 4227
E-post: annica.strandhjohansson@ped.gu.se

Studierektor idrottsvetenskap
Karin Grahn
Rum: C246, Pedagogen hus C
Tel: 031-786 2072
E-post: karin.grahn@gu.se

Föreståndare, Centrum för hälsa och prestationsutveckling (CHP)
Stefan Grau
Hus Idrottshögskolan
Tel: 031-786 6535
E-post: stefan.grau@gu.se


Administrativ personal

Controller
Mattias Zackrisson
Rum: C1 31, Pedagogen hus C
Tel: 031-786 4200
E-post: mattias.zackrisson@gu.se

Ekonom
Mirabella Tingström
Rum: C1 28, Pedagogen hus C
Tel: 031-786 2437
E-post: mirabella.tingstrom@gu.se

Personalhandläggare
Marie Mattsson
Rum: C128, Pedagogen hus C
Tel: 031-786 2466
E-post: marie.mattsson@gu.se

Personaladministratör, forskarutbildningskoordinator
Ann-Christine Mattsson 
Rum: C128, Pedagogen hus C
Tel: 031-786 2143
E-post: ann-christine.mattsson@gu.se

Studievägledare/studieadministratör ordinarie uppdrag
Maria Thorson
Rum: CE 33 , Pedagogen Hus C
Tel: 031-786 4201
E-post: maria.thorson@ped.gu.se

Studievägledare/studieadministratör lärarutbildningen
Anne-Lee Lööf
Rum: CE 33 , Pedagogen Hus C
Tel: 031-786 4232
E-post: anne-lee.loof@gu.se

Läs mer om studievägledning: besöks- och telefontider m.m.

Webbredaktör
Kristina Holmlid
Rum: C2 13, Pedagogen hus C
Tel: 031-786 4226, 076-618 4226
E-post: kristina.holmlid@gu.se

Administratör/husmor
Maud Peterson
Rum: CE 28, Pedagogen hus C
Tel:031-786 4208
E-post: Maud.Peterson@gu.se

Ekonomibiträde
Pia Niemi
Rum: CE 30, Pedagogen hus C
Tel: 031-786 4230
E-post: Pia.Niemi@ped.gu.se

Ombud och representanter

Arbetsmiljö
Arbetsmiljöombud: Monica Petersson,
Tel 031-786 4223
E-post: monica.petersson@ped.gu.se

Arbetsmiljöombud: Mia Prim
Tel: 031-786 3930
E-post: mia.prim@gu.se

Miljö och hållbar utveckling
Representant för miljö och hållbarutveckling: Anna Post
Tel: 031-786 2176
E-post: anna.post@ped.gu.se

Likabehandling
Likabehandlingsrepresentant: Anna Post
Tel: 031-786 4229
E-post: anna.post@ped.gu.se


Extern personal i samarbete med IKI

Eva-Carin Lindgren, professor i idrottsvetenskap inriktning hälsopromotion
E-post: eva-carin.lindgren@hh.se


Personal

All personal vid Institutionen för kost- och idrottsvetenskap (IKI)

Sidansvarig: Webbredaktör IKI|Sidan uppdaterades: 2019-11-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://iki.gu.se/kontakt/
Utskriftsdatum: 2020-02-24